Posted in food

Cooking at home vs. Buying at McDonalds – large family style

The math is simple and for as much as we would have to order out I believe cooking at home saves us time as well.

This morning I made what would be 18 sausage egg Mcmuffins for our crew. Here’s what we would’ve paid if we went to Mcdonalds…

Here’s what a grocery order would be and there would be left over cheese and sausage. I also tend to buy most of these in bulk or get eggs from our chickens!

Now, I know not everyone need to make this quantity but it really does show how different it can be. Which would you choose? To each their own!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s